Sunday, August 5, 2018

Bir şeyi basit şekilde anlatamıyorsan anlamamışsın demektir.

Bugüne dek meditasyon çakra gibi şeyler duyunca, bunların çok "spiritüel" deneyimler olduklarını zannederdim; bu tarz şeylerle uğraşan kişiler genelde sevgi kelebeği olduğundan biraz şüpheyle yaklaşırdım bu meselelere. Eğlence amaçlı yaptığım bir kaç deneme sonunda meditasyon insanı olmadığıma karar vermem de çok uzun sürmedi; o kafalara girmem imkansızdı benim.

Ama geçen gün tesadüfi bazı okumalar sonucu anladım ki, meditasyon spiritüel değil gayet bedensel bir deneyimmiş; odağı zihinden alıp bedene yöneltmekmiş kısaca. Çakralar ise bedenin çeşitli noktalarını sırayla gevşetmek denilebilirmiş özetle.

Vücudumuzdaki fazla kullandığımız, yok saydığımız ya da gerdiğimiz bölgelere odaklanıp oraları algılamak ve gevşetmek, psikolojik olarak daha dengeli bir hale gelme sonucu verebilir elbette. Sonuçta bedeninle daha bi temasta oluyorsun ve onu daha bi sahiplenmiş oluyorsun. Ayrıca beynini çok kullandıysan ve patlamak üzereyse onu normale döndürmüş oluyorsun. Yani somuttan soyuta giden bir yöntem uygulanmış oluyor. E böyle düşününce çakra meditasyonu psikolojideki gevşeme teknikleriyle gayet örtüşüyor.

Bu işi boşu boşuna karmaşık bir hale getiren herkesi kınıyorum. Her şeyi anlayınca şimdi meditasyon yaptım oldu.

No comments: