Monday, February 15, 2010

yaşadıklarımı anlatsam ülkem kaldırmaz./recep tayyip erdoğan

ırkların ten renginin yaşadıkları yerin iklimine göre evrimleştiğini biliyoruz. ekvatora yakın yaşayanlar esmerken; kutuplara yaklaştıkça ten rengi beyazlıyor. fakat benim anlayamadığım: nasıl oluyor da batıdakilerin büyük gözleri varken doğuya gittikçe gözlerin çekikleştiği? yani dünya doğudan batıya doğru dönüyor sürekli, doğuyla batı arasında bi fark olmaması lazım. kuzeyden güneye doğru dönmediği için kutuplar hep soğuk kalıyor ve insanın fiziksel yapısının paralellere göre değişim göstermesi normal o yüzden. ama işte neden doğuda bi çekik göz durumu olduğunu çözemiyorum bitürlü.

artık bunu nasıl sorun yaptıysam, dün gece rüyamda atlaslardan batıda çekik gözlü bi ülke var mı diye araştırıyodum. "bütün bunların nedeni eksen eğikliğidir" diyerek uyandım yeminlen.

8 comments:

synonimus said...

batıya gitme eylemini atlas yerine 1/80 milyon oranında küçültülmüş bir dünya üzerinde denersen aslında göz çekikleşmesinin batı doğu doğrultusunda olmadığını farkedersin. bu bağlamda washington bir uzak doüu kenti olabilir mesela.

living maze said...

dünya yuvarlak zaten batısı doğusu mu var buişin. neymiş çekik gözlülük şeyi onu söle sen.

synonimus said...

ırk ve evrim hakkında birkaç makale okuduktan sonra cevaplıciim bunu.

living maze said...

ökey

Anonymous said...

doğu-batı ve çekik göz-büyük göz arasındaki evrimsel korelasyonu metin şentürk ün maymun gözünü açtı şarkısıyla açıklayabiliriz.

Jack said...

çok basit: doğum kontrol

Anonymous said...

yani benim bildiğim kadarıyla fiziksel yapı/görünüş sadece sıcaklıkla değil o coğrafyayla da ilgili çekik gözün sebebi duz ovalar ve ruzgarlı arazıler.

living maze said...

humm mantıklıolabilir