Saturday, September 26, 2009

selçuğun hikayesi 2

muğladan 1 haftalığına istanbul'a gelen selçuk, kadıköy'de begüm'le buluşmaya karar verir. begüm atalar'da oturduğu için kadıköy'e trenle gelecektir, atalardan 5 durak sonraki küçükyalı'da oturan ve kadıköy'e trenle gitmeye karar veren selçuk, "ikimiz de evden buluşma saatine göre çıkacağımız için herhalde aynı trende oluruz begüm'le" diye düşünür. bu düşüncesinden yola çıkarak trenin en arka vagonuna biner ve o vagonda begüm'ün olup olmadığına bakar, begüm yoktur. bir sonraki durakta bi öndeki vagona geçip oraya bakar, orda da yoktur. sonra selçuk begüm'ü bulana dek bu geçişleri sürdürmeye karar verir.

begüm'ü arama amacının dışında, vagon değiştirme işini zaten çok eğlenceli bulur selçuk. eskiden de yaptığı birşeydir bu; bütün yolculuğu aynı vagonda aynı insanlarla geçirmek ona gereksiz gelir.

neyse tren yeni bir durağa vardığında, selçuk yine inip bir sonraki vagona tam geçecekken tren hareket eder, kapılar kapanmaya başlar. selçuk son anda trene tutunup kapının arasına bacağını sokar ve böyle trene asılmış bir şekilde kapıyı açmaya çalışır. bu esnada tren iyice hızlanır, vagonun içindekiler selçuğun serseri biri olduğunu düşünerek ondan tiksinirler ve bir yandan da korku dolu gözlerle onu izlerler. o sırada tren istasyonundaki güvenlik görevlisi "in çabuk düşüceksin" diye bağırmaya başlar. fakat bunların hiçbiri selçuğu yıldırmaz, kapıyı zorlamaya devam edip en sonunda bütün gücüyle açar ve içeri girmeyi başarır.

vagondakiler selçuk'tan tiksindikleri için ona pis pis bakarlar. bu tehlikeli vagon değiştirme operasyonundan sonra selçuk bi sonraki durakta vagon değiştirmemeye karar verecek gibi olur ama ondan tiksinen bir vagon insanla yolculuk etme fikri hiç hoşuna gitmez. bir sonraki durakta yine bi sonraki vagona geçmeyi dener. bu sefer sorunsuz bir şekilde vagon değiştirmeyi başarır, içeri girip pencerenin kenarına yaslandığında begüm onu görüp yanına gelir.


selçuğun diğer hikayesi için: http://livingmaze.blogspot.com/2008/09/seluun-hikayesi.html

No comments: